A hegység zártsága, viszonylagos zavartalansága, az egész térség növényvilágának fajgazdagsága, a táji adottságok, a vízbőség stb. mind olyan tényezők, melyek kedvező életfeltételeket biztosítanak az állattani értékeknek is. Ennek megfelelően színes ez a kép is.
A gazdag rovarvilág egyik legszebb képviselője a rendkívül dekoratív havasi cincér, a nagybogarak (szarvasbogár, cincérek) más képviselői, vagy az egyre kevesebb helyen látható apolló lepke, az ájtatos manó, v. imádkozó sáska, s sorolhatnánk.
A hüllők és kétéltűek (minden fajuk védett) is több fajjal képviselik magukat. Köztük különösen színpompás a Börzsöny déli oldalai kőtengerein, vagy akár a Cserhát domboldalain, tópartjain sütkérező zöld gyík, és a hegy párás, nedves völgyaljain látható foltos szalamandra.
Gyakran találkozhatunk az erdei siklók, esetleg a kuszma (lábatlan gyík) egyedeivel, patakjainkban védett halfajokkal, halastavainkban a mocsári teknősökkel.
Ha lehetne értéksorrendet felállítani a természeti értékek között, a tájegység fajban és egyedszámban egyaránt kiemelkedő gazdagságú, igen látványos madárvilága feltétlenül az élre kívánkozna.
A zárt Börzsöny rendkívüli jelentősége, hogy területén az emberi zavarásra különösen érzékeny – európai szinten is veszélyeztetett „fokozottan védett” kerecsensólyom, parlagi sas, békászó sas, fekete gólya, vízirigó, uhu, s más éjszakai ragadozó, fekete harkály, fehérhátú harkály, a holló és az énekesek sora – némi védelmi segítséggel – itt még megtalálja azt a nyugalmat, amely további fennmaradásához nélkülözhetetlen. Szinte természetes, hogy a szomszédos területeken szintén találkozhatunk e fajokkal, de gyönyörködhetünk a gyurgyalag telepek színpompás lakóiban, az Ipoly felett elvillanó jégmadár látványában is.
Az állatvilág emlős fajai között a vadászható gímszarvas, vaddisznó, őz, valamint a betelepített muflon is említésre méltó.
A jórészt védett fajok listáján szereplő, s itt élő fajok – a menyét-félék szinte mindegyike (a menyét és a hermelin, a nyest és a nyuszt, a borz és a vidra), a vadmacska, s más fajok ritka élményt nyújtanak a velük való véletlen találkozás során, de a Börzsönyben a hiúz is ismét menedékre lelt.
A rovarevő és rágcsáló emlősfajok ugyancsak széles fajskálát mutatnak.
Ha a személyes találkozás nem is jön össze mindig egy-egy állattal, a felsorolt fajokra életjeleik alapján is „rátalálhat” a figyelmes természetjáró.
ISMERJE MEG, ÓVJA, OLTALMAZZA A TERMÉSZET ÉRTÉKEIT!